Til forside
 
Danmarks tæger

 

Nedenfor ses en oversigt over de i Danmark pt. 543 kendte arter af tæger (august 2015). Blomstertægerne udgør med 215 arter godt 40 %.

For uddybende informationer kan kapitlet "Danmarks tæger"  fra bogen "Danmarks blomstertæger" downloades ved at klikke på billedet til højre.

Her findes kommentarer til arter, der er føjet til den danske liste (indtil 2013), har ændret status eller skiftet navn siden den sidste samlede oversigt over Danmarks tæger (Andersen & Gaun 1974).

For blomstertægernes vedkommende henvises dog til artsfakta-siderne for de pågældende arter på hjemmesiden.


Download en oversigt over Danmarks tæger - med kommentarer til udvalgte arter (Skipper & Tolsgaard 2013)

Videnskabeligt navn Autor Dansk navn
Familie CERATOCOMBIDAE  (1)    
Ceratocombus coleoptratus (Zetterstedt, 1819)  
Familie DIPSOCORIDAE  (2)    
Pachycoleus pusillimus (J. Sahlberg, 1870)  
Pachycoleus waltli Fieber, 1860  
Familie NEPIDAE  (2)   SKORPIONTÆGER 
Nepa cinerea Linnaeus, 1758 Skorpiontæge
Ranatra linearis (Linnaeus, 1758) Stavtæge
Familie CORIXIDAE  (31)   BUGSVØMMERE 
Arctocorisa germari (Fieber, 1848) Klitbugsvømmer
Callicorixa praeusta (Fieber, 1848) Sortbenet bugsvømmer
Callicorixa producta (Reuter, 1880)  
Corixa affinis Leach, 1817  
Corixa dentipes Thomson, 1869 Tandet bugsvømmer
Corixa panzeri Fieber, 1848 Strandbugsvømmer
Corixa punctata (Illiger, 1807) Stor bugsvømmer
Cymatia bonsdorffii (C.R. Sahlberg, 1819) Stor rovbugsvømmer
Cymatia coleoptrata (Fabricius, 1777) Lille rovbugsvømmer
Glaenocorisa propinqua (Fieber, 1860) Mosebugsvømmer
Hesperocorixa castanea (Thomson, 1869) Brun bugsvømmer
Hesperocorixa linnaei (Fieber, 1848) Dambugsvømmer
Hesperocorixa moesta (Fieber, 1848)  
Hesperocorixa sahlbergi (Fieber, 1848)  
Micronecta griseola Horváth, 1899  
Micronecta minutissima (Linnaeus, 1758)  
Micronecta poweri (Douglas & Scott, 1869)  
Paracorixa concinna (Fieber, 1848)  
Sigara distincta (Fieber, 1848)  
Sigara falleni (Fieber, 1848)  
Sigara fossarum (Leach, 1817)  
Sigara hellensii (C.R. Sahlberg, 1819) Bækbugsvømmer
Sigara iactans Jansson, 1983  
Sigara lateralis (Leach, 1817) Lille bugsvømmer
Sigara limitata (Fieber, 1848)  
Sigara longipalis (J. Sahlberg, 1878)  
Sigara nigrolineata (Fieber, 1848)  
Sigara scotti (Douglas & Scott, 1868)  
Sigara semistriata (Fieber, 1848) Stribet bugsvømmer
Sigara stagnalis (Leach, 1817) Brakvandsbugsvømmer
Sigara striata (Linnaeus, 1758) Almindelig bugsvømmer
Familie NAUCORIDAE  (1)   VANDRØVERE 
Ilyocoris cimicoides (Linnaeus, 1758) Vandrøver
Familie APHELOCHEIRIDAE  (1)   DYBVANDSTÆGER 
Aphelocheirus aestivalis  (Fabricius, 1794) Dybvandstæge
Familie NOTONECTIDAE  (6)   RYGSVØMMERE 
Notonecta glauca Linnaeus, 1758 Almindelig rygsvømmer
Notonecta lutea Müller, 1776 Gul rygsvømmer
Notonecta maculata Fabricius, 1794 Vandrerygsvømmer
Notonecta obliqua Thunberg, 1787  
Notonecta reuteri Hungerford, 1928  
Notonecta viridis Delcourt, 1909 Brakvandsrygsvømmer
Familie PLEIDAE  (1)   DVÆRGRYGSVØMMERE 
Plea minutissima Leach, 1817 Dværgrygsvømmer
Familie MESOVELIIDAE  (1)    
Mesovelia furcata Mulsant & Rey, 1852 Åkandevandløber
Familie HEBRIDAE  (2)    
Hebrus pusillus (Fallén, 1807)  
Hebrus ruficeps Thomson, 1871 Sphagnumtæge
Familie HYDROMETRIDAE  (2)   NÅLETÆGER 
Hydrometra gracilenta Horváth, 1899  
Hydrometra stagnorum (Linnaeus, 1758) Almindelig nåletæge
Familie VELIIDAE  (4)   BÆKLØBERE 
Microvelia buenoi Drake, 1920  
Microvelia reticulata (Burmeister, 1835) Dværgskøjteløber
Velia caprai Tamanini, 1947 Bækløber
Velia saulii Tamanini, 1947  
Familie GERRIDAE  (9)   SKØJTELØBERE 
Aquarius najas (De Geer, 1773) Åskøjteløber
Aquarius paludum (Fabricius, 1794) Søskøjteløber
Gerris argentatus Schummel, 1832 Lille skøjteløber
Gerris gibbifer Schummel, 1832 Vorteskøjteløber
Gerris lacustris (Linnaeus, 1758) Almindelig skøjteløber
Gerris lateralis Schummel, 1832  
Gerris odontogaster (Zetterstedt, 1828)  
Gerris thoracicus Schummel, 1832 Gulbrystet skøjteløber
Limnoporus rufoscutellatus (Latreille, 1807) Vandreskøjteløber
Familie SALDIDAE  (17)   SPRINGTÆGER
Chartoscirta cincta (Herrich-Schaeffer, 1841)  
Chartoscirta cocksii (Curtis, 1835)  
Chartoscirta elegantula (Fallén, 1807)  
Chiloxanthus pilosus (Fallén, 1807)  
Halosalda lateralis (Fallén, 1807) Saltspringtæge
Micracanthia marginalis (Fallén, 1807) Mosespringtæge
Salda littoralis (Linnaeus, 1758) Strandtæge
Salda morio Zetterstedt, 1838  
Salda muelleri (Gmelin, 1790)  
Saldula arenicola (Scholtz, 1847)  
Saldula c-album (Fieber, 1859)  
Saldula opacula (Zetterstedt, 1838)  
Saldula orthochila (Fieber, 1859) Tørbundsspringtæge
Saldula pallipes (Fabricius, 1794)  
Saldula palustris (Douglas, 1874)  
Saldula pilosella (Thomson, 1871)  
Saldula saltatoria (Linnaeus, 1758) Almindelig springtæge
Familie TINGIDAE  (20)   MASKETÆGER
Acalypta carinata (Panzer, 1806)  
Acalypta gracilis (Fieber, 1844)  
Acalypta nigrina (Fallén, 1807)  
Acalypta parvula (Fallén, 1807)  
Acalypta platycheila (Fieber, 1844)  
Agramma laetum (Fallén, 1807)  
Campylosteira verna (Fallén, 1826)  
Derephysia foliacea (Fallén, 1807) Blæremasketæge
Dictyla convergens (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Dictyla echii (Schrank, 1782)  
Dictyonota fuliginosa A. Costa, 1853  
Dictyonota strichnocera Fieber, 1844  
Kalama tricornis (Schrank, 1801)  
Physatocheila costata (Fabricius, 1794)  
Physatocheila dumetorum (Herrich-Schaeffer, 1838)  
Stephanitis oberti (Kolenati, 1857) Blåbærtæge
Stephanitis rhododendri Horváth, 1905 Rododendrontæge
Tingis ampliata (Herrich-Schaeffer, 1838)  
Tingis cardui (Linnaeus, 1758) Tidseltæge
Tingis reticulata Herrich-Schaeffer, 1835  
Familie MICROPHYSIDAE  (5)    
Loricula bipunctata (Perris, 1857)  
Loricula elegantula (Baerensprung, 1858)  
Loricula pselaphiformis Curtis, 1833  
Loricula coleoptrata (Fallén, 1807)  
Loricula exilis (Fallén, 1807)  
Familie MIRIDAE  (215)   BLOMSTERTÆGER
Underfamilie BRYOCORINAE  (13)    
Tribus BRYOCORINI  (2)    
Bryocoris pteridis (Fallén, 1807) Bleg bregnetæge
Monalocoris filicis (Linnaeus, 1758) Mørk bregnetæge
Tribus DICYPHINI  (11)    
Campyloneura virgula (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Dicyphus annulatus (Wolff, 1804)  
Dicyphus constrictus (Boheman, 1852)  
Dicyphus epilobii Reuter, 1883 Dueurtblomstertæge
Dicyphus errans (Wolff, 1804)  
Dicyphus globulifer (Fallén, 1829)  
Dicyphus pallicornis (Fieber, 1861) Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallidus (Herrich-Schaeffer, 1836)  
Dicyphus stachydis J. Sahlberg, 1878  
Macrolophus pygmaeus (Rambur, 1839)  
Tupiocoris rhododendri (Dolling, 1972)  
Underfamilie DERAEOCORINAE  (7)    
Tribus CLIVINEMINI  (1)    
Bothynotus pilosus (Boheman, 1852)  
Tribus DERAEOCORINI  (6)    
Alloeotomus gothicus (Fallén, 1807)  
Deraeocoris flavilinea (A. Costa, 1862)  
Deraeocoris lutescens (Schilling, 1837)  
Deraeocoris punctulatus (Fallén, 1807)  
Deraeocoris ruber (Linnaeus, 1758)  
Deraeocoris scutellaris (Fabricius, 1794)  
Underfamilie MIRINAE  (82)    
Tribus MIRINI  (62)    
Adelphocoris lineolatus (Goeze, 1778) Lucernetæge
Adelphocoris quadripunctatus (Fabricius, 1794)  
Adelphocoris seticornis (Fabricius, 1775) Pileblomstertæge
Adelphocoris ticinensis (Meyer-Dür, 1843)  
Agnocoris rubicundus (Fallén, 1807)  
Apolygus limbatus (Fallén, 1807)  
Apolygus lucorum (Meyer-Dür, 1843)  
Apolygus rhamnicola (Reuter, 1885)  
Apolygus spinolae (Meyer-Dür, 1841)  
Calocoris affinis (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Calocoris alpestris (Meyer-Dür, 1843)  
Calocoris roseomaculatus (De Geer, 1773) Rølliketæge
Camptozygum aequale (Villers, 1789)  
Capsodes gothicus (Linnaeus, 1758) Gulrandet blomstertæge
Capsus ater (Linnaeus, 1758) Sort blomstertæge
Capsus pilifer (Remane, 1950)  
Capsus wagneri (Remane, 1950)  
Charagochilus gyllenhalii (Fallén, 1807)  
Closterotomus biclavatus (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Closterotomus fulvomaculatus (De Geer, 1773)  
Closterotomus norwegicus (Gmelin, 1790) Toplettet bederoetæge
Dichrooscytus gustavi Josifov, 1981  
Dichrooscytus intermedius Reuter, 1885  
Dichrooscytus rufipennis (Fallén, 1807)  
Grypocoris sexguttatus (Fabricius, 1777) Seksplettet blomstertæge
Liocoris tripustulatus (Fabricius, 1781) Treplettet nældetæge
Lygocoris pabulinus (Linnaeus, 1761) Havetæge
Lygocoris rugicollis (Fallén, 1807) Æbletæge
Lygus gemellatus (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Lygus maritimus Wagner, 1949 Strandengtæge
Lygus pratensis (Linnaeus, 1758) Almindelig engtæge
Lygus rugulipennis Poppius, 1911 Håret engtæge
Lygus wagneri Remane, 1955  
Megacoelum beckeri (Fieber, 1870)  
Megacoelum infusum (Herrich-Schaeffer, 1837)  
Mermitelocerus schmidtii (Fieber, 1836)  
Miris striatus (Linnaeus, 1758) Gulstribet egetæge
Neolygus contaminatus (Fallén, 1807) Birkeblomstertæge
Neolygus viridis (Fallén, 1807) Parktæge
Orthops basalis (A. Costa, 1853)  
Orthops campestris (Linnaeus, 1758) Skærmplantetæge
Orthops kalmii (Linnaeus, 1758) Selleritæge
Pantilius tunicatus (Fabricius, 1781) Stor hasseltæge
Phytocoris dimidiatus Kirschbaum, 1856  
Phytocoris intricatus Flor, 1861  
Phytocoris longipennis Flor, 1861  
Phytocoris pini Kirschbaum, 1856  
Phytocoris populi (Linnaeus, 1758)  
Phytocoris reuteri Saunders, 1876  
Phytocoris tiliae (Fabricius, 1777)  
Phytocoris ulmi (Linnaeus, 1758)  
Phytocoris varipes Boheman, 1852  
Pinalitus atomarius (Meyer-Dür, 1843)  
Pinalitus cervinus (Herrich-Schaeffer, 1841)  
Pinalitus rubricatus (Fallén, 1807)  
Pinalitus viscicola (Puton, 1888)  
Polymerus brevicornis (Reuter, 1879)  
Polymerus nigrita (Fallén, 1807)  
Polymerus palustris (Reuter, 1907)  
Polymerus unifasciatus (Fabricius, 1794) Gulhåret blomstertæge
Polymerus vulneratus (Panzer, 1806)  
Rhabdomiris striatellus (Fabricius, 1794)  
Stenotus binotatus (Fabricius, 1794)  
Tribus STENODEMINI  (20)    
Acetropis carinata (Herrich-Schaeffer, 1841)  
Acetropis gimmerthalii (Flor, 1860)  
Leptopterna dolabrata (Linnaeus, 1758) Almindelig græstæge
Leptopterna ferrugata (Fallén, 1807) Rødbrun græstæge
Megaloceroea recticornis (Geoffroy, 1785)  
Myrmecoris gracilis (R.F. Sahlberg, 1848) Myregræstæge
Notostira elongata (Geoffroy, 1785) Tofaset græstæge
Notostira erratica (Linnaeus, 1758)  
Pithanus maerkelii (Herrich-Schaeffer, 1838) Sort græstæge
Stenodema calcarata (Fallén, 1807) Tornet græstæge
Stenodema holsata (Fabricius, 1787) Skovgræstæge
Stenodema laevigata (Linnaeus, 1758) Slank græstæge
Stenodema trispinosa Reuter, 1904 Tornet græstæge
Stenodema virens (Linnaeus, 1767)  
Teratocoris antennatus (Boheman, 1852)  
Teratocoris paludum J. Sahlberg, 1870  
Teratocoris saundersi (Douglas & Scott, 1869) Strandgræstæge
Trigonotylus caelestialium (Kirkaldy, 1902)  
Trigonotylus psammaecolor Reuter, 1885  
Trigonotylus ruficornis (Geoffroy, 1785) Rødhornet græstæge
Underfamilie ORTHOTYLINAE  (40)    
Tribus HALTICINI  (7)    
Halticus apterus (Linnaeus, 1758) Kløvertæge
Halticus luteicollis (Panzer, 1804)  
Orthocephalus coriaceus (Fabricius, 1777)  
Orthocephalus saltator (Hahn, 1835)  
Strongylocoris leucocephalus (Linnaeus, 1758)  
Strongylocoris luridus (Fallén, 1807)  
Strongylocoris steganoides (J. Sahlberg, 1875)  
Tribus ORTHOTYLINI  (33)    
Blepharidopterus angulatus (Fallén, 1807) Sortknæet blomstertæge
Blepharidopterus diaphanus (Kirschbaum, 1856)  
Cyllecoris histrionius (Linnaeus, 1767)  
Cyrtorhinus caricis (Fallén, 1807)  
Dryophilocoris flavoquadrimaculatus (De Geer, 1773) Fireplettet blomstertæge
Fieberocapsus flaveolus (Reuter, 1870)  
Globiceps flavomaculatus (Fabricius, 1794)  
Globiceps fulvicollis Jakovlev, 1877  
Heterocordylus genistae (Scopoli, 1763)  
Heterocordylus leptocerus (Kirschbaum, 1856)  
Heterocordylus tibialis (Hahn, 1833)  
Heterocordylus tumidicornis (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Heterotoma planicornis (Pallas, 1772) Køllehornet blomstertæge
Malacocoris chlorizans (Panzer, 1794) Sart hasseltæge
Mecomma ambulans (Fallén, 1807)  
Orthotylus adenocarpi (Perris, 1857)  
Orthotylus bilineatus (Fallén, 1807)  
Orthotylus concolor (Kirschbaum, 1856)  
Orthotylus ericetorum (Fallén, 1807) Lyngblomstertæge
Orthotylus flavinervis (Kirschbaum, 1856)  
Orthotylus flavosparsus (C.R. Sahlberg, 1841) Salturtblomstertæge
Orthotylus fuscescens (Kirschbaum, 1856)  
Orthotylus marginalis Reuter, 1883  
Orthotylus moncreaffi (Douglas & Scott, 1874)  
Orthotylus nassatus (Fabricius, 1787)  
Orthotylus prasinus (Fallén, 1826)  
Orthotylus rubidus (Puton, 1874)  
Orthotylus tenellus (Fallén, 1807)  
Orthotylus virens (Fallén, 1807)  
Orthotylus virescens (Douglas & Scott, 1865) Gyvelblomstertæge
Orthotylus viridinervis (Kirschbaum, 1856) Elmeblomstertæge
Pseudoloxops coccineus (Meyer-Dür, 1843)  
Reuteria marqueti Puton, 1875  
Underfamilie PHYLINAE  (70)    
Tribus PILOPHORINI  (4)    
Hypseloecus visci (Puton, 1888)  
Pilophorus cinnamopterus (Kirschbaum, 1856)  
Pilophorus clavatus (Linnaeus, 1767)  
Pilophorus confusus (Kirschbaum, 1856)  
Pilophorus perplexus Douglas & Scott, 1875  
Tribus HALLODAPINI  (2)    
Hallodapus rufescens (Burmeister, 1835)  
Systellonotus triguttatus (Linnaeus, 1767)  
Tribus PHYLINI  (64)    
Amblytylus albidus (Hahn, 1834)  
Amblytylus brevicollis Fieber, 1858  
Amblytylus delicatus (Perris, 1857)  
Amblytylus nasutus (Kirschbaum, 1856)  
Asciodema obsoleta (Fieber, 1864)  
Atractotomus kolenatii (Flor, 1860)  
Atractotomus magnicornis (Fallén, 1807)  
Atractotomus mali (Meyer-Dür, 1843)  
Brachyarthrum limitatum Fieber, 1858  
Campylomma annulicorne (Signoret, 1865)  
Campylomma verbasci (Meyer-Dür, 1843)  
Chlamydatus evanescens (Boheman, 1852) Stenurtblomstertæge
Chlamydatus pulicarius (Fallén, 1807) Græsplænetæge
Chlamydatus pullus (Reuter, 1870)  
Chlamydatus saltitans (Fallén, 1807)  
Compsidolon salicellum (Herrich-Schaeffer, 1841)  
Conostethus griseus Douglas & Scott, 1870  
Conostethus roseus (Fallén, 1807)  
Criocoris crassicornis (Hahn, 1834)  
Europiella albipennis (Fallén, 1829)  
Europiella artemisiae (Becker, 1864)  
Europiella decolor (Uhler, 1893)  
Harpocera thoracica (Fallén, 1807)  
Hoplomachus thunbergii (Fallén, 1807)  
Lopus decolor (Fallén, 1807)  
Macrotylus paykullii (Fallén, 1807)  
Macrotylus solitarius (Meyer-Dür, 1843)  
Megalocoleus molliculus (Fallén, 1807)  
Megalocoleus tanaceti (Fallén, 1807)  
Monosynamma bohemanni (Fallén, 1829)  
Monosynamma maritimum (Wagner, 1947)  
Oncotylus punctipes Reuter, 1875  
Orthonotus rufifrons (Fallén, 1807) Rødhovedet blomstertæge
Parapsallus vitellinus (Scholtz, 1847)  
Phoenicocoris dissimilis (Reuter, 1878)  
Phoenicocoris obscurellus (Fallén, 1829)  
Phylus coryli (Linnaeus, 1758)  
Phylus melanocephalus (Linnaeus, 1767) Egeblomstertæge
Placochilus seladonicus (Fallén, 1807)  
Plagiognathus arbustorum (Fabricius, 1794) Almindelig nældeblomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi (Wolff, 1804)  
Plesiodema pinetella (Zetterstedt, 1828)  
Psallodema fieberi (Fieber, 1864)  
Psallus albicinctus (Kirschbaum, 1856)  
Psallus ambiguus (Fallén, 1807)  
Psallus assimilis Stichel, 1956  
Psallus betuleti (Fallén, 1826)  
Psallus confusus Rieger, 1981  
Psallus falleni Reuter, 1883  
Psallus flavellus Stichel, 1933  
Psallus haematodes (Gmelin, 1790)  
Psallus lepidus Fieber, 1858  
Psallus luridus Reuter, 1878  
Psallus mollis (Mulsant & Rey, 1852)  
Psallus perrisi (Mulsant & Rey, 1852)  
Psallus pseudoplatani Reichling, 1984  
Psallus quercus (Kirschbaum, 1856)  
Psallus salicis (Kirschbaum, 1856)  
Psallus variabilis (Fallén, 1807)  
Psallus varians (Herrich-Schaeffer, 1841)  
Psallus wagneri Ossiannilsson, 1953  
Salicarus roseri (Herrich-Schaeffer, 1838)  
Sthenarus rotermundi (Scholtz, 1847)  
Tytthus pubescens (Knight, 1931)  
Tytthus pygmaeus (Zetterstedt, 1838)  
Familie NABIDAE  (13)   NYMFETÆGER
Himacerus apterus (Fabricius, 1798) Stor nymfetæge
Himacerus boops (Schiødte, 1870) Storøjet nymfetæge
Himacerus major (A. Costa, 1842) Klitnymfetæge
Himacerus mirmicoides (O. Costa, 1834) Myrenymfetæge
Nabis brevis Scholtz, 1847  
Nabis ericetorum Scholtz, 1847 Lyngnymfetæge
Nabis ferus (Linnaeus, 1758) Almindelig nymfetæge
Nabis flavomarginatus Scholtz, 1847 Kortvinget nymfetæge
Nabis limbatus Dahlbom, 1851 Bred nymfetæge
Nabis lineatus Dahlbom, 1851 Lang nymfetæge
Nabis pseudoferus Remane, 1949 Almindelig nymfetæge
Nabis punctatus A. Costa, 1847  
Nabis rugosus (Linnaeus, 1758)  
Familie ANTHOCORIDAE  (29)   BLADLUSTÆGER
Acompocoris alpinus Reuter, 1875  
Acompocoris pygmaeus (Fallén, 1807)  
Anthocoris amplicollis Horváth, 1893  
Anthocoris butleri Le Quesne, 1954  
Anthocoris confusus Reuter, 1884  
Anthocoris gallarumulmi (De Geer, 1773) Elmegallebladlustæge
Anthocoris limbatus Fieber, 1836  
Anthocoris nemoralis (Fabricius, 1794)  
Anthocoris nemorum (Linnaeus, 1761) Skinnende bladlustæge
Anthocoris sarothamni Douglas & Scott, 1865  
Anthocoris simulans Reuter, 1884  
Brachysteles parvicornis (A. Costa, 1847)  
Dufouriellus ater (Dufour, 1833)  
Elatophilus stigmatellus (Zetterstedt, 1838)  
Lyctocoris campestris (Fabricius, 1794) Redetæge
Orius horvathi (Reuter, 1884)  
Orius laticollis (Reuter, 1884)  
Orius majusculus (Reuter, 1879)  
Orius minutus (Linnaeus, 1758)  
Orius niger (Wolff, 1811)  
Orius vicinus (Ribaut, 1923)  
Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt, 1838)  
Temnostethus gracilis Horváth, 1907  
Temnostethus pusillus (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Tetraphleps bicuspis (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Xylocoris cursitans (Fallén, 1807)  
Xylocoris formicetorum (Boheman, 1844)  
Xylocoris galactinus (Fieber, 1836)  
Xylocoris lativentris (J. Sahlberg, 1870)  
Familie CIMICIDAE  (4)   VÆGGELUS
Cimex columbarius Jenyns, 1839 Duevæggelus
Cimex dissimilis (Horváth, 1910) Flagermusevæggelus
Cimex lectularius Linnaeus, 1758 Væggelus
Oeciacus hirundinis (Lamarck, 1816) Svalevæggelus
Familie REDUVIIDAE  (8)   ROVTÆGER
Coranus aethiops Jakovlev, 1893 Sort rovtæge
Coranus subapterus (De Geer, 1773) Grå rovtæge
Coranus woodroffei P.V. Putshkov, 1982 Mørkgrå rovtæge
Empicoris culiciformis (De Geer, 1773) Lille myggetæge
Empicoris vagabundus (Linnaeus, 1758) Stor myggetæge
Pygolampis bidentata (Goeze, 1778) Tandet rovtæge
Reduvius personatus (Linnaeus, 1758) Skarntæge
Rhynocoris annulatus (Linnaeus, 1758) Rødringet rovtæge
Familie ARADIDAE  (11)   BARKTÆGER
Aneurus avenius (Dufour, 1833) Flad risgærdetæge
Aneurus laevis (Fabricius, 1775) Puklet risgærdetæge
Aradus betulae (Linnaeus, 1758) Birkebarktæge
Aradus betulinus Fallén, 1807 Mørk barktæge
Aradus brenskei Reuter, 1884 Langsnablet barktæge
Aradus brevicollis Fallén, 1807 Bjergbarktæge
Aradus cinnamomeus Panzer, 1806 Fyrrebarktæge
Aradus conspicuus Herrich-Schaeffer, 1835 Stor barktæge
Aradus corticalis (Linnaeus, 1758) Skyggebarktæge
Aradus depressus (Fabricius, 1794) Almindelig barktæge
Aradus truncatus Fieber, 1860 Poppelbarktæge
Familie LYGAEIDAE  (72)   FRØTÆGER
Acompus rufipes (Wolff, 1804) Baldrianfrøtæge
Aphanus rolandri (Linnaeus, 1758)  
Chilacis typhae (Perris, 1857) Dunhammertæge
Cymus aurescens Distant, 1883  
Cymus claviculus (Fallén, 1807)  
Cymus glandicolor Hahn, 1832 Starfrøtæge
Cymus melanocephalus Fieber, 1861  
Dimorphopterus spinolae (Signoret, 1857)  
Drymus brunneus (R.F. Sahlberg, 1848)  
Drymus ryeii Douglas & Scott, 1865  
Drymus sylvaticus (Fabricius, 1775) Skovfrøtæge
Emblethis denticollis Horváth, 1878  
Eremocoris abietis (Linnaeus, 1758)  
Eremocoris plebejus (Fallén, 1807)  
Gastrodes abietum Bergroth, 1914 Grankogletæge
Gastrodes grossipes (De Geer, 1773) Fyrrekogletæge
Geocoris ater (Fabricius, 1787) Storøjet frøtæge
Geocoris grylloides (Linnaeus, 1761)  
Gonianotus marginepunctatus (Wolff, 1804)  
Graptopeltus lynceus (Fabricius, 1775)  
Heterogaster urticae (Fabricius, 1775) Nældefrøtæge
Ischnocoris angustulus (Boheman, 1852)  
Ischnodemus sabuleti (Fallén, 1826) Smaltæge
Kleidocerys resedae (Panzer, 1797) Birkefrøtæge
Lamproplax picea (Flor, 1860)  
Lasiosomus enervis (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Ligyrocoris sylvestris (Linnaeus, 1758)  
Lygaeus equestris (Linnaeus, 1758) Soldatertæge
Macrodema microptera (Curtis, 1836)  
Megalonotus antennatus (Schilling, 1829)  
Megalonotus chiragra (Fabricius, 1794) Klitfrøtæge
Megalonotus dilatatus (Herrich-Schaeffer, 1840)  
Megalonotus praetextatus (Herrich-Schaeffer, 1835)  
Nysius ericae (Schilling, 1829)  
Nysius helveticus (Herrich-Schaeffer, 1850)  
Nysius senecionis (Schilling, 1829)  
Nysius thymi (Wolff, 1804) Timianfrøtæge
Orsillus depressus (Mulsant & Rey, 1852)  
Ortholomus punctipennis (Herrich-Schaeffer, 1838)  
Pachybrachius fracticollis (Schilling, 1829)  
Pachybrachius luridus Hahn, 1826  
Peritrechus angusticollis (R.F. Sahlberg, 1848)  
Peritrechus convivus (Stål, 1858)  
Peritrechus geniculatus (Hahn, 1832)  
Peritrechus lundii (Gmelin, 1790)  
Peritrechus nubilus (Fallén, 1807)  
Pionosomus opacellus Horváth, 1895  
Pionosomus varius (Wolff, 1804) Håret frøtæge
Plinthisus brevipennis (Latreille, 1807)  
Plinthisus pusillus (Scholtz, 1847)  
Pterotmetus staphyliniformis (Schilling, 1829)  
Raglius alboacuminatus (Goeze, 1778)  
Rhyparochromus phoeniceus (Rossi, 1794)  
Rhyparochromus pini (Linnaeus, 1758) Stor frøtæge
Rhyparochromus vulgaris (Schilling, 1829)  
Scolopostethus affinis (Schilling, 1829) Jordbærfrøtæge
Scolopostethus decoratus (Hahn, 1833)  
Scolopostethus grandis Horváth, 1880  
Scolopostethus pictus Schilling, 1829  
Scolopostethus pilosus Reuter, 1875  
Scolopostethus puberulus Horváth, 1887  
Scolopostethus thomsoni Reuter, 1875 Jordbærfrøtæge
Sphragisticus nebulosus (Fallén, 1807)  
Stygnocoris fuligineus (Geoffroy, 1785)  
Stygnocoris rusticus (Fallén, 1807)  
Stygnocoris sabulosus (Schilling, 1829) Brun frøtæge
Trapezonotus anorus (Flor, 1860)  
Trapezonotus arenarius (Linnaeus, 1758) Sandfrøtæge
Trapezonotus desertus Seidenstücker, 1951  
Trapezonotus dispar Stål, 1872  
Tropistethus holosericus (Scholtz, 1846)  
Xanthochilus quadratus (Fabricius, 1798)  
Familie PIESMATIDAE  (5)    
Parapiesma quadratum (Fieber, 1844) Mældetæge
Parapiesma salsolae (Becker, 1867)  
Parapiesma variabile (Fieber, 1844)  
Piesma capitatum (Wolff, 1804)  
Piesma maculatum (Laporte, 1833)  
Familie BERYTIDAE  (8)   STYLTETÆGER
Berytinus clavipes (Fabricius, 1775)  
Berytinus crassipes (Herrich-Schaeffer, 1835) Lille styltetæge
Berytinus minor (Herrich-Schaeffer, 1835) Lille styltetæge
Berytinus montivagus (Meyer-Dür, 1841)  
Berytinus signoreti (Fieber, 1859)  
Gampsocoris punctipes (Germar, 1822) Krageklotæge
Metatropis rufescens (Herrich-Schaeffer, 1835) Steffensurttæge
Neides tipularius (Linnaeus, 1758) Stor styltetæge
Familie PYRRHOCORIDAE  (1)   ILDTÆGER
Pyrrhocoris apterus (Linnaeus, 1758) Ildtæge
Familie ALYDIDAE  (1)   HVEPSETÆGER
Alydus calcaratus (Linnaeus, 1758) Hvepsetæge
Familie COREIDAE  (10)   RANDTÆGER
Arenocoris fallenii (Schilling, 1829) Rynket randtæge
Bathysolen nubilus (Fallén, 1807) Lille randtæge
Ceraleptus lividus Stein, 1858 Glat randtæge
Coreus marginatus (Linnaeus, 1758) Skræppetæge
Coriomeris denticulatus (Scopoli, 1763) Langtornet randtæge
Coriomeris scabricornis (Panzer, 1809) Fintornet randtæge
Gonocerus acuteangulatus (Goeze, 1778) Slåenrandtæge
Leptoglossus occidentalis Heidemann, 1910 Amerikansk fyrretæge
Spathocera dalmanii (Schilling, 1829) Rødknærandtæge 
Syromastus rhombeus (Linnaeus, 1767) Rudetæge
Familie RHOPALIDAE  (10)   KANTTÆGER
Brachycarenus tigrinus (Schilling, 1829) Bleg kanttæge
Chorosoma schillingii (Schilling, 1829) Lang stråtæge
Corizus hyoscyami (Linnaeus, 1758) Rød kanttæge
Liorhyssus hyalinus (Fabricius, 1794) Klarvinget kanttæge
Myrmus miriformis (Fallén, 1807) Lille stråtæge
Rhopalus maculatus (Fieber, 1837) Mosekanttæge
Rhopalus parumpunctatus Schilling, 1829 Almindelig kanttæge
Rhopalus subrufus (Gmelin, 1790) Skovkanttæge
Stictopleurus abutilon (Rossi, 1790) Tørkekanttæge
Stictopleurus crassicornis (Linnaeus, 1758) Bjergkanttæge
Familie CYDNIDAE  (6)   TORNBEN
Adomerus biguttatus (Linnaeus, 1758) Toplettet tornben
Legnotus limbosus (Geoffroy, 1785) Hvidrandet tornben
Legnotus picipes (Fallén, 1807) Lille tornben
Sehirus luctuosus Mulsant & Rey, 1866 Mørk tornben
Sehirus morio (Linnaeus, 1761) Stor tornben
Tritomegas bicolor (Linnaeus, 1758) Spættet tornben
Familie THYREOCORIDAE  (1)    
Thyreocoris scarabaeoides (Linnaeus, 1758) Blank tornben
Familie SCUTELLERIDAE  (6)   SKJOLDTÆGER
Eurygaster austriaca (Schrank, 1776) Stor skjoldtæge
Eurygaster maura (Linnaeus, 1758) Græsskjoldtæge
Eurygaster testudinaria (Geoffroy, 1785) Starskjoldtæge
Odontoscelis fuliginosa (Linnaeus, 1761) Stor sandtæge
Odontoscelis lineola Rambur, 1839 Lille sandtæge
Phimodera humeralis (Dalman, 1823) Klitsandtæge
Familie PENTATOMIDAE  (30)   EGENTLIGE BREDTÆGER
Aelia acuminata (Linnaeus, 1758) Almindelig bispetæge
Aelia klugii Hahn, 1833 Lille bispetæge
Aelia rostrata Boheman, 1852 Stor bispetæge
Arma custos (Fabricius, 1794) Kustodetæge
Carpocoris fuscispinus (Boheman, 1851) Glat bredtæge
Carpocoris purpureipennis (De Geer, 1773) Purpurbredtæge
Chlorochroa juniperina (Linnaeus, 1758) Enebærbredtæge
Chlorochroa pinicola (Mulsant & Rey, 1852) Fyrrebredtæge
Dolycoris baccarum (Linnaeus, 1758) Almindelig bærtæge
Eurydema dominulus (Scopoli, 1763) Karsetæge
Eurydema oleracea (Linnaeus, 1758) Almindelig kåltæge
Eurydema ornata (Linnaeus, 1758) Rød kåltæge
Eysarcoris venustissimus (Schrank, 1776) Gylden urtetæge
Graphosoma lineatum (Linnaeus, 1758) Stribetæge
Holcostethus strictus (Wolff, 1804) Lille bærtæge
Jalla dumosa (Linnaeus, 1758) Stregtæge
Neottiglossa pusilla (Gmelin, 1790) Præstetæge
Palomena prasina (Linnaeus, 1761) Grøn bredtæge
Pentatoma rufipes (Linnaeus, 1758) Rødbenet bredtæge
Picromerus bidens (Linnaeus, 1758) Torntæge
Piezodorus lituratus (Fabricius, 1794) Gyvelbredtæge
Pinthaeus sanguinipes (Fabricius, 1781) Stor bredtæge
Podops inunctus (Fabricius, 1775) Krogtæge
Rhacognathus punctatus (Linnaeus, 1758) Mosebredtæge
Sciocoris cursitans (Fabricius, 1794) Lille kranstæge
Sciocoris homalonotus Fieber, 1851 Stor kranstæge
Sciocoris macrocephalus Fieber, 1851 Stilkøjet kranstæge
Stagonomus bipunctatus (Linnaeus, 1758) Toplettet urtetæge
Troilus luridus (Fabricius, 1775) Skovbredtæge
Zicrona caerulea (Linnaeus, 1758) Blå bredtæge
Familie ACANTHOSOMATIDAE  (8)   LØVTÆGER
Acanthosoma haemorrhoidale (Linnaeus, 1758) Stor løvtæge
Cyphostethus tristriatus (Fabricius, 1787) Slank enebærtæge
Elasmostethus brevis Lindberg, 1934 Pilebredtæge 
Elasmostethus interstinctus (Linnaeus, 1758) Almindelig løvtæge
Elasmostethus minor Horváth, 1899 Gedebladløvtæge
Elasmucha ferrugata (Fabricius, 1787) Bølleløvtæge
Elasmucha fieberi Jakovlev, 1865 Tandet birketæge
Elasmucha grisea (Linnaeus, 1758) Almindelig birketæge

 

<  Fotoplancher        

Flyvetidstabel  >